Alkol Bağımlılığı

  Alkol Bağımlılığı Tedavisi Ankara

  Yapılan araştırmalara göre alkol bağımlılığı yaşayan insanların büyük bir çoğunluğu antisosyal bir kişiliğe sahiptir. Yani antisosyal kişiliği bulunan yaklaşık olarak %80 kadar insan alkol bağımlılığı sorunu yaşamaktadır. Bunların %60 kadarı ise sınırlı kişilik özellikleri gösterir. Yani mesleki açıdan, toplumsal ve cinsel konular gibi pek çok durum karşısında, kimliklerindeki derin dengesizlik ve güvensizlik ortaya çıkar. Tabii zaman içerisinde alkol bağımlılığının daha da artış göstermesi, kontrol kaybını büyük bir oranda ortaya çıkarmaktadır.

  Bu süreçte, doğru tedavi yöntemleri ile destek verilmeli ve mutlaka psikoterapi üzerinden yardım alınmalıdır. Özellikle bilişsel davranış terapisi üzerinden Psikolog Alp Ardıç gibi pek çok uzman farklı yöntemlerle sürece destek vermektedir. Yapılan çalışmalar bireyin alkol bağımlılığı üzerinden, yaşadığı kişilik bozukluğuna bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

  Alkol Bağımlılığının Kişiliği Etkilemesi

  Kişilik bozukluğu zaman içerisinde alkol bağımlılığını getirebilmektedir. Aynı zamanda tam tersi olarak alkol bağımlılığı da kişilik bozukluğu yaratabilmektedir. Bu konuda en sık görülen problemlerden biri anti sosyal kişiliktir. Alkol bağımlılığı olan kişilerde %70 oranında kişilik bozukluğu özellikleri gözlenirken anti sosyal bozukluk bireylerin yaklaşık %30’unda ortaya çıkmaktadır.

  Bu kişiler kendilerine dönük bir iç görüleri olmadığından dolayı, sürekli olarak kendine haksızlık yapıldığını düşünürler. İnsanlara ve çevresine zarar verdikleri zaman bunu bir suç görmeyip, aksine kendilerini haklı bile görürler.

  Alkol ile Ortaya Çıkan Farklı Psikiyatrik Problemler

  Pek çok değişik psikoterapik yöntem ile beraber alkol bağımlılığından kurtulma şansı elde edebilmektedir. Ancak bu terapiler alınırken kişide farklı yakınmalar ortaya çıkabilmektedir.

  • Aşırı korku
  • Kalp ritminde düzensizlik
  • Çarpıntı
  • Nefes darlığı

  Bu etmenlerin yanı sıra özellikle halüsinasyon ve şüphelenme gibi bazı problemler gün yüzüne çıkabilmektedir. Böyle durumlarda zamanında müdahale edilmezse kişi ‘alkol bunaması’ yaşayabilmektedir. Yani kalıcı bunama problemi yaşanabilir. O yüzden eğer alkol ile beraber gelen kişilik bozukluğu konusunda tedavi yapılacak ise, mutlaka uzman bir psikolog ve psikiyatri uzmanı bünyesinde gerçekleştirilmesi büyük öneme sahiptir. Bu konuda Ankara ve çevresindeki kliniklerden ya da uzman psikologlardan profesyonel destek alınabilir. Özellikle alkole bağlı olarak gelişim gösteren en büyük sorunlarından biri de depresyondur. Alkol, zamanla kişinin mutlu olma konusundaki beyin bölgelerini etkiler ve bu durum zaman içerisinde depresyonu yaratır.

  Alkol ile Gelen Kişilik Bozukluğuyla Sorumluluğun Yok Olması

  Alkol bağımlılığı yaşayan pek çok kişide ortaya çıkan kişilik bozukluğu nedeniyle, sorumluluk duygusu tamamen yok olur. Özellikle sağlam bir kimlik geliştirmediklerinden dolayı iş, sosyal yaşam ve aile konusunda hiçbir başarı gösteremezler. Sık şekilde anlamsızlıktan ve boşluk duygularından yakınma durumuna düşerler. Zaman içerisinde ise kendine zarar verme ve intihar eğilimleri yüksek oranda ortaya çıkmaya başlar. Bu da birden fazla kişilik bozukluğu sorununun yaşanmasına ve daha şiddetli problemler yaşanmasına neden olur.

  Alkol ve Kişilik Bozukluğu İçin Profesyonel Terapi

  Günümüzde psikoterapi açısından alkol ile gelen kişilik bozukluğu konusunda pek çok tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Dünya çapında bilimsel olarak kabul edilmiş ve uygulanmış farklı terapiler, hastaların alkol bağımlılığı ile gelen kişilik bozukluğu sorunundan kurtulma şansını artırmaktadır. Ancak bu durum kısa süre içerisinde gerçekleşmemektedir. Uzman bir psikolog veya psikiyatrist kontrolü altında uzun yıllar tedavi görülmesi gerekmektedir. Çünkü alkol ve kişilik bozukluğu adına en ufak bir kırıntı kalsa dahi, sorunun yeniden ortaya çıkma ve büyüme ihtimali oldukça yüksektir.

  Call Now Button