Bulimia

  Bulimia

  Bulimia, bir yeme bozukluğudur. Kişi daha sonra kilo alımını önlemek için kusma veya müshil gibi farklı yollar kullanır. Bulimia olan birçok kişi de anoreksia problemi de vardır. Psikolog Alp Ardıç bu hastalıktan en çok kadınların etkilendiğini ifade etmektedir. Hastalık, en çok genç kızlarda ve genç kadınlarda görülür. Kişi genellikle yeme düzeninin anormal olduğunu bilir.

  Bulimia’nın Nedenleri

  Bulimia’nın kesin nedeni bilinmemektedir. Genetik, psikolojik, ailevi, toplumsal veya kültürel faktörler rahatsızlığın ortaya çıkmasında rol oynayabilir. Bulimia birden fazla faktörden kaynaklanıyor olabilir. Bulimia rahatsızlığı yaşayan kişiler, yediklerini kendilerini kusturarak ya da müshil kullanarak, yiyecekleri vücuttan atmaya zorlarlar. Birçok yeme bozukluğunda olduğu gibi, kadınlarda bulimia rahatsızlığına daha sık rastlanır. Bununla birlikte, bulimia erkeklerde de giderek daha yaygın hale gelmektedir.

  Kadınlar Tehdit Altında

  Son çalışmalar, kadınlarda her sekiz kişiden birinin hayatının bir aşamasında bulimia’ya sahip olduğunu göstermektedir. Bu durum her yaşta ortaya çıkabilir, ancak çoğunlukla 16 ile 40 yaş arasındaki kadınları etkiler. Bu rahatsızlığın belirtileri arasında şunlar vardır;

  • Gizlilik içinde yemek yemek istemek. Herkes yattıktan sonra mutfağa gitmek.
  • Yemek yeme üzerinde kontrol eksikliği. Yemek yemeyi bırakamama. Fiziksel rahatsızlık ve acı noktasına kadar yemek.
  • Ağırlıkta belirgin bir değişiklik olmadan alışılmadık derecede büyük miktarlarda yiyeceği yemek.
  • Yiyeceklerin, çok sayıda boş ambalajın veya çöpün içindeki yiyecek kaplarının veya abur cuburun saklandığı yerlerin yok olması.
  • Yemeklerden sonra tuvalete gitme. Kişi yemeklerden sonra sıklıkla kaybolur veya kusmak için banyoya gider. Kusma seslerini gizlemek için suyu açabilir.
  • İştahını kesmek için diyet hapları alma veya terlemek için saunayı tercih etme.
  • Kusma kokusu. Banyo veya kişi kusmuk kokuyor olabilir. Kokuyu gargara, parfüm, oda spreyi, sakız veya nane ile kapatmaya çalışabilirler.
  • Aşırı egzersiz. Özellikle yedikten sonra yorucu bir şekilde egzersiz yapar.

  Fiziksel Belirti ve Bulgular

  Bulimia erkekleri ve kadınları genellikle normal kilolu veya hafif kiloludur. Ağırlıklarında sık sık dalgalanmalar yaşarlar. Sizin de Bulimia rahatsızlığınız varsa, ilk adım bir sorununuz olduğunu kabul etmek, tıbbi kontroller ve tedavi almak için doktorunuza danışmaktır. Tedavi, bulimia olan kişiler için birincil önceliktir. Bulimia tedavisinin ilk aşaması, kısırlaştırma döngüsünün durdurulmasına ve normal yeme alışkanlıklarının geri kazanılmasına odaklanır. Yemek yeme alışkanlıklarınızı izlemeyi, yiyecek içermeyen şekillerde stresle baş etmeyi, yiyecek isteklerini azaltmak için düzenli olarak yemek yemeyi ve temizleme dürtüsüyle mücadele etmeyi öğrenirsiniz.

  Tedavide İkinci Aşama

  Bulimia tedavisinin ikinci aşaması, kilo, diyet ve vücut şekli hakkındaki işlevsiz inançları belirlemeye ve değiştirmeye odaklanır. Yemek yeme konusundaki tutumları keşfedersiniz ve kendine değer vermenin kiloya dayandığı fikrini yeniden düşünürsünüz. Bulimia tedavisinin son aşaması, ilk başta yeme bozukluğuna neden olan duygusal sorunları hedeflemeyi içerir. Terapi, ilişki sorunlarına, altta yatan kaygı ve depresyona, düşük özgüvene, tecrit ve yalnızlık duygularına odaklanabilir.

  Bulimia’nın tek bir nedeni yoktur. Düşük özgüven, kilo ve vücut imajı ile ilgili endişeler büyük rol oynarken, buna katkıda bulunan diğer birçok neden vardır. Yemek yemek duygusal olabilir, bu yüzden insanlar kendilerini sinirli, depresyonda, stresli veya endişeli hissederken harekete geçerler.

  Bulimia Tedavisi

  Bulimia rahatsızlığının giderilmesinde uygulanan tüm tedavi, sizin ihtiyaçlarınız, gereksinimleriniz ve koşullarınız için özeldir. Bulimia tedavisi bağlamında, kişiselleştirilen yaklaşımlar, sağlıksız kusma davranışlarınız için altta yatan nedenleri ele almanıza, tetikleyicileri tanımanıza, etkili başa çıkma mekanizmaları edinmenize ve mutlu, sağlıklı ve daha doyurucu bir hayata doğru adımlar atmanıza yardımcı olur.

  Call Now Button