Uyuşturucu

  Uyuşturucu

  Psikolojik sorunlarla günümüzde mücadele halinde olan hastalarımızın çoğunluğu uzman yardımından kaçındığı halde psikolojik destek yıllardır vardır ve günümüz koşullarında her 10 kişiden biri psikolojik destek alarak içinde bulunduğu ruhsal sıkıntılardan kurtulmaktadır.

  Sıklıkla görülen kişilik bozuklukları içinde bulunduğumuz zaman koşullarıyla ve kişilerin içsel çatışmalarıyla ileri boyutlara gelebilmektedir. Travmatik olaylar, toplum ve aile baskısı, kendisini olduğu yere ait hissetmeme, mutsuzluk hissi, içsel çöküş, ruhsal sıkıntılar vb. faktörler psikolojik sorunları ve kişilik bozukluğunu tetiklemektedir. Kişilik bozukluğu ergenlik ve genç erişkinlik dönemlerinde belirmeye başlayarak ilerleyen zamanlara yayılmaktadır.

  Uyuşturucuya Eğilimin Nedenleri, Tedavisi

  Kişilik bozukluklarında psikolojik destek alınmadığı takdirde ilk vakalar genellikle uyuşturucuya eğilim olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bağlamda psikolojik tedavi büyük önem teşkil etmektedir. Davranış bozukluklarının başladığı anda içinde bulunduğumuz durumdan kurtulmanın en iyi ilacı psikolojik tedaviye başlamaktır.

  Terapi, kişilik bozukluğunu aşabileceğiniz, çözüm odaklı, hayattan nasıl keyif alınacağı, aslında sorun gibi görülen hiç bir şeyin çözümsüz olmadığının ispatlandığı önemli bir süreçtir. Uyuşturucuya eğilim kişilerin tamamen içinde bulunduğu durumdan bir kurtuluş ve mutluluk aracı olarak görülmesiyle başlamaktadır. Madde bağımlılığı aslında ruhsal çöküntünün başladığı ve kişinin ruhunu yavaş yavaş yok eden tehlikeli bir sığınaktır. Bu tehlikeli raddeye gelmeden mutlaka psikolojik destek almalısınız ki tükenmişlik sendromundan kurtulabilmelisiniz. Her hastalıkta tedavi görmek şart olduğu üzere psikolojik rahatsızlıklarda da tedavi ve destek şarttır.

  Madde Bağımlılığından Nasıl Kurtulabilirim?

  Artık çok geç ben bir uyuşturucu bağımlısı oldum bile diye düşünen, uzun zamanlı madde bağımlısı olabilirsiniz. Ancak Ankara psikolojik tedavi merkezimizde Alp Ardıç hocamızın söylediği gibi uyuşturucu bağımlılığından uygun destek ile kurtulabilirsiniz. Öncelikli olarak burada yapmanız gereken kendinizi hazır hissetmeniz. İçinde bulunduğunuz durumlara çözüm bulmak, ruhunuzu sağlığına kavuşturmak ve uyuşturucunun esaretinden kurtulmak için uzman desteğine başvurmalısınız.

  Bu ilk adımı attıktan sonraki süreçte alacağınız psikolojik terapiler ve destekle yaşam kaliteniz yükselecek ve ruhunuza iyi gelen her şeyi keşfedeceksiniz. Uyuşturucu sandığınız gibi sizi mutlu eden bir araç değil, aksine sizi giderek hasta eden ve teslim alan bir maddedir. Akıl sağlığınızı bozan, iradenizi teslim alan, beyin hücre ve fonksiyonlarınızı yavaş yavaş öldüren ve finalde sonunuzu hazırlayan uyuşturucudan kurtularak yeniden yaşam sevincinizi kazanabilir ve kurtulduğunuzda aslında sizi dibe çekenin uyuşturucu olduğunu anlayabilirsiniz.

  Psikolojik Destek Şart!

  Elbette zor bir süreç gibi görünebilir. Uyuşturucu, kendi başınıza yenmenin zor olduğu bir bağımlılıktır. Bu bağlamda aile ,doktor ve sosyal çevre uyumlu bir değişim programı izlenmelidir.

  Call Now Button