Fobiler

  Fobi Tedavisi Ankara

  Bir fobiye sahip olmak, belirli bir nesne, durum veya faaliyetten aşırı derecede korktuğunuz anlamına gelir. Bir şey hakkında fobiye sahip olmak, günlük endişe veya stresten çok farklıdır. Örneğin, çoğu insan, büyük bir grup insanın önünde konuşurken olduğu gibi, bazı zamanlarda endişe ve stres hissetmektedir. Fobileri olan insanlar ise, işe gitmek gibi normal aktiviteler yapmaktan korkmaktadırlar. Bir fobiye sahip olmak, nesneye yakın olmak, durum içinde olmak veya faaliyette bulunmaktan stresli hissetmeyi içerir. Ayrıca, nesneden, durumdan veya etkinliğin kendisinden korkmayı da içerir. Fobileri olan insanlar korktuklarından kaçınırlar, bu yüzden endişeli ve stresli hissetmezler.

  Farklı Fobi Örnekleri

  Fırtınalardan korkmak veya yıldırım gibi doğal çevre fobileri, örümceklerden veya köpeklerden korkma gibi hayvan fobileri, kandan korkma veya iğne vurulma gibi yaralanma fobileri, uçmaktan korkma gibi durum fobileri, boğulma veya kusmadan korkma gibi diğer fobiler… Çocuklarda diğer fobiler arasında palyaçolar gibi kostümlerle yüksek seslerden veya karakterlerden korkma vardır.

  Fobilere Ne Sebep Olur?

  Fobilerin nedeni bilinmemektedir. Fobili bir aile üyeniz varsa, fobiniz olması muhtemeldir. Bazen bir kişinin fobisi olabilir, çünkü o daha önce bir köpek tarafından ısırılmış olabilir, daha önce asansörde kalıp panik atak geçirmiş olabilir, bir başkasının bir binadan düştüğünü görmüş olabilir. Psikolog Alp Ardıç’ın ifadesine göre fobiler genellikle kişi çocuk veya gençken başlar.

  Çocukların gençlerden veya yetişkinlerden daha fazla hayvan fobisi, doğal çevre fobisi ve yaralanma fobisi vardır. Durumsal fobiler genellikle bir insan yetişkin olduğunda başlar. Kadınlar genellikle erkeklerden daha genç yaşta fobilere sahip olurlar.

  Fobinin Semptomları Neler?

  Bir fobinin ana semptomu, çoğu insanın bir nesneyle uğraşmaktan, bir durumda olmaktan veya bir etkinlik yapmaktan daha çok korkmasıdır. Sadece bu şeylerin düşüncesi bile fobisi olan insanlarda strese neden olabilir. Çocuklar streslerini ağlayarak, sinir krizi geçirerek, donarak veya bir başkasına yapışarak gösterirler. Fobili yetişkinler, hissettiği korku ve endişe miktarının, nesneden, durumdan veya faaliyetten zarar görme tehlikesinden daha fazla olduğunu bilirler.

  Örneğin, bir kişi uçakla seyahat etmekten korkuyor olabilir, çünkü uçağın düşeceğinden endişelenmektedir. Fobileri olan insanlar, korktukları nesnenin veya durumun etrafında olduklarında meydana gelebilecek şeyler için endişelenebilirler. Bu gibi durumlarda kişi kontrolünü kaybeder, panik olur, kalp atışları hızlanır, bayılabilir.

  Korku Miktarıyla Korku Nedeni Arasındaki Bağlantı

  Kişilerin sahip olduğu endişe veya korku miktarı, korktukları nesneye, duruma veya faaliyete ne kadar yakın olduklarına bağlıdır. Örneğin, bir kişi, masasında bulunan bir örümcekten, pencerenin dışındaki bir örümcekten daha çok korkar. Bir insanın endişesi ve korkusu aynı zamanda kişinin ne kadar kolay kurtulabileceğine de bağlıdır. Örneğin, bir kişi, kapılar kapalıyken, kapılar açıkken olduğundan daha fazla korkuyor olabilir.

  Fobiler Nasıl Teşhis Edilir?

  Bir fobiniz olup olmadığını öğrenmek için doktorunuz semptomlarınız hakkında sorular soracaktır. Doktorunuz ayrıca fiziki muayene yapacak ve tıbbi geçmişiniz hakkında sorular soracaktır. Doktorunuz, aldığınız ilaçlar hakkında sorular soracaktır. Bu bilgi doktorunuzun başka bir rahatsızlığınızın olup olmadığını öğrenmesine yardımcı olacaktır. Teşhisten sonraysa tedavi olarak fobilerinizden sonsuza kadar kurtulmanız mümkündür. Sebebi belli olmayan ve nedensiz rahatsızlıklarınızdan kurtulmak için kendinizi bir uzmana emanet etmekte gecikmeyin. İlaçlı tedaviler, psikoterapiler, hipnoz terapileri çözüm sağlayabilmektedir.

  Call Now Button